strandberg83

bryllupkage

15 posts in this topic

Annonce ♥

Hvis man ikke vil eller har mulighed for at servere kagen om eftermiddagen i god tid inden middagen så er det en rigtig god ide at servere den som bryllupskage som dessert sammen med kaffe m.v.. Dels er folk mætte efterfølgende som du siger. Ofte ser man bryllupskager som sikkert har kostet en formue og næsten ikke er blevet rørt. Men det handler også om at tiden er mere presset efter middagen. Trækker middagen ud er det ikke altid muligt at servere bryllupskagen inden brudevalsen og så skal der gøres ophold efter at folk har danset de første par danse og det samme kan man til dels sige med natmaden hvor det som regel ikke er nødvendigt med egentligt ophold og er tilstrækkeligt at dæmpe niveauet lidt. Det betyder, hvis man ellers skal have musik og dans efterfølgende, at brudevalsen ikke kan være startskuddet til det jeg plejer at kalde 3. etape af festen og for os udøvere giver det lidt flere udfordringer i form af en mere "rodet" performance. Så ja go for it. Det er jo også alt andet lige en billigere løsning hvis man den vej rundt ikke skal servere egentlig dessert.

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej

Vi gør det sådan her:

Kirke kl13 derefter asti

Kl15 Sandwich ved forsamlingshuset

Kl17:30 til bords - tallerken anretning med fisk og buffet

Kl 21 kaffe, chokolade og bryllupskage

Jeg synes nemlig det er synd at man ikke har appetit til kagen g jeg ELSKER kagen....

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vores bryllupskage bliver også desserten :) Men skal også i kirke kl. 15.30, så det er et sent bryllup :)

Men samtidig bliver man også bare så MÆT, med alt det mad man får smidt i hovedet.. så vi serverer bryllupskage, kransekage og div. til dessert :)

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej :-)

Det lyder som en rigtig god ide med kagen som dessert- og netop bryllupskagen er jo en vigtig del af den store dag, så synd og skam hvis den ikke blev spist eller præsenteret på passende vis :-)

Vi har vielse kl 14 og da vores bryllup skal holdes ved Silkeborg søerne- var det oplagt at invitere hele selskabet på en sejltur hvor bryllupskagen serveres ombord på båden :-)

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi skal godt nok giftes kl 11 med en stående reception / buffet derefter.

Så starter festen kl 17 med 4 retters menu og så kommer kagen efter brudevalsen.. Til den tid burde folk jo have plads til mere, tror jeg

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Til gengæld kan brudevalsen så ikke være startskuddet for den efterfølgende dans (hvis I da skal have det). Nu arbejder vi som udøvere ud fra de forhold og de rammer der nu engang er såvel pladsmæssigt som tidsmæssigt men det kan nogle gange være lidt op ad bakke hvis man først skal "hive" folk op til brudevals, så danses der typisk altid nogle numre efterfølgende, så skal der serveres bryllupskage og det kræver ophold. Så skal man have folk op igen, så går der 1-2 timer og så skal der serveres natmad. Natmaden behøver ikke nødvendigvis ophold men det kræver som udgangspunkt at der ihvertfald skal geares ned. Og så kan man efterfølgende "hive" folk op igen hvis festen ikke skal slutte der. Det er sjældent at de fester vi er ude til slutter lige efter natmaden, hvad mange ellers tit tror, så det kræver lidt "arbejde" hvis det er det som brudeparret ønsker og iøvrigt har mulighed for i forhold til stedet. Det kan sagtens lade sig gøre og også være et brag af en fest. Det er heller ikke sådan at alle folk nødvendigvis danser samtidig og hele tiden for i særdeleshed bryllupsfester er meget andet end musik og dans, men det bliver nemt en lidt "rodet" forestilling. :lol: Når klokken begynder at nærme sig 24.30/1.00 er mange heller ikke motiveret for at sidde og spise kage og drikke kaffe og tit får bryllupskagen derfor ikke den "respekt" som den egentlig fortjener. :)

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

Annonce ♥


Annoncer