Rove2B

Mr. & Mrs. Rove

24 indlæg i dette emne

HERE GOES! :loveshower::7himmel::a1221::c166:

Okay, så blev det min tur til at oprette sådan en tråd her - og jeg GLÆDER mig til at følge den helt til dørs. Jeg har fulgt med herinde i 2 år uden bruger, men nu blev det min tur til faktisk at være med :)

Jeg vil sige tusind tak for al den inspiration, som jeg ved, I kommer til at give mig på siden og jeres fantastiske engagement og lyst til at følge med. Jeg ved i hvert fald, at jeg ELSKER at følge med i jeres planlægning og store dag! :loveboard:

Der er ikke mange detaljer på plads pt d. 3. juni 2013 - men de kommer løbende. Overskrifterne sætter jeg ind, og så linker jeg efterhånden som der sker ting og sager :biggrin::loveflag:

Alt om brylluppet

Os

Se lidt billeder af os her

Frieri og forlovelsesbilleder

Han friede søndag d. 2. juni 2013 - læs om frieriet her

​Se og læs om forlovelsesringen her

Se forlovelsesbilleder her

Dato


Datoen er slet ikke på plads, men vi går efter traditionen om 1 år fra forlovelsen - så lad os sige juni 2014 som udgangspunkt.


SÅ kom datoen på plads: 05.07.14 i Ekholt kirke i Norge :D

Kirken

Vi skal giftes i Norge da min h2b er derfra. Om det bliver havebryllup eller kirke er uklart. Jeg tror, at jeg ville stresse for meget ift havebryllup mht. vejr og sådan. Så det bliver som udgangspunkt Ekholt kirke i Rygge. Ikke den mest romantiske, men den er personlig og betyder meget for min svigermor. Men intet er sikkert.

Ekholt kirke http://www.rygge.kirken.no/index.php?kat_id=136

Og Ekholt kirke det blev :D

Farver

Jeg satser på sort, hvid, lyserød.

Sort, hvidt, lyserødt, damask, diamond theme :D

Tøj, sko og accesories

Jeg har altid tænkt, at jeg skulle have en kæmpe prinsessekjole - men da festen nok skal holdes i mine svigerforældres gigantiske romantiske hus, så ved jeg alligevel ikke. Sådan et skrud passer sig bedre til et slot. Så jeg overvejer stadig.

Jeg har valgt drømmekjolen alligevel. Efter meget snak frem og tilbage har jeg besluttet, at den ENE dag skal jeg have lov, og ikke begrænse mig af at det er havebryllup. Jeg kan jo slappe lidt af med tyl-lagende. Men nu må vi se. Den er ihf. bestilt og reserveret! :D

Brudebuket

Jeg overvejer at få en buket af perler. Ellers enkelt med calla eller kuglerund rosenbuket.

Denne har jeg forelsket mig i. Og den passer så fint til kjole og tema. Se her

Reception og fest

Hvor: i Moss, Rygge, Norge i svigerforældrenes store, romantiske villa + have. Se billeder her

Menu: se her

Best man

H2b bedste ven Henrik, tror jeg.

Toastmaster


Min kommende svoger, hvis jeg får lov at bestemme.

Fotograf

Min kommende svogers bedste ven Alex som er prof fotograf.

Invitationer

Mette Holm invitationer. Det er lidt sjovt, for de invitationer har jeg vidst, at jeg ville have, før jeg mødte manden! Haha. Jeg faldt PLADASK for dem, og har aldrig været i tvivl. De er fantastiske! Se her

Ringe


Inspiration: se her

Redigeret af Rove2B
1

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Frieri

Søndag d. 2. juni 2013 var en ganske almindelig dag. Vi havde været i Aarhus Citykirke om formiddagen, hvor der var barnevelsignelse, hvorefter vi tog på café römer ved åen og spiste frokost med 3 gode venner. Derefter tog vi hjem til min kæreste og så en basketballkamp som endte lige som den skulle! Han spørger mig så, om jeg vil med ud og gå en tur. Vejret er godt og jeg skal alligevel hænge vasketøj op derhjemme (400 meter væk) så hvorfor ikke?! :)

Vi går så op mod min lejlighed, hvor vi går forbi en stor naturindhegning med langhårede nuttede tyrekalve. Min kæreste er ret underlig, og jeg lægger mærke til, at han ikke vil have at jeg kommer min hånd i hans lomme - for at holde ham i hånden. Jeg tænkte, at det var da noget mærkelig noget, men så tænkte jeg ikke videre over det.

Vi gik ned i min vaskekælder, og han hjalp mig med at hænge mit vasketøj op og derefter gik vi op i lejligheden, da jeg skulle hente noget vand til at vande min søns urtehave. Jeg fylder en 1 1/2 liters æblecider flaske med vand og går så hen mod døren - vi skal jo videre? Min kæreste bevæger sig ikke og jeg kan se at der er noget galt. Jeg tænker at der er noget han vil sige, og normalt ville jeg nok blive paranoid, men noget i hans blik gjorde bare, at jeg vidste, at lige nu skulle jeg ikke blive sur eller stille spørgsmål - han så rædselsslagen ud (HAHA stakkels mand). Han begynder at undskylde for, at han aldrig er romantisk og en masse andet jeg ikke lige husker, og jeg griner bare lidt og siger at jeg elsker ham og kysser hans hånd.

Så siger han "Okay!" og sætter sig på knæ og siger "så vil jeg gerne spørge dig, om du vil giftes med mig?" og han tager en fin rød fløjlsæske op ad lommen og åbner den. Jeg tror jeg sagde "JA" inden jeg så den, men ellers ville den næsten være grund nok til at sige ja! En uimodståelig guldring med 8 diamanter og 5 safir der bare BLING-BLING'ede lige op i fjæset på mig.

Min kæreste svedte som havde han været i fitness world i 4 timer og han rystede og var helt vildt rørt. Hans blik sagde virkelig mere end 1000 ord.

Efter en masse kys og kramning og en æblecider flaske der blev smidt på gulvet, gik han mod toilettet (haha!) inden han lukkede døren bag sig sagde han - nok mest til sig selv - "puha det var vanskeligt!"

Det her frieri lyder måske lidt underligt (?) for nogle - men det var helt perfekt for os. Han havde luret, at jeg ikke var så vild med store offentlige frierier, og at jeg satte pris på privathed lige i den situation. Alligevel følte han, at det var lidt for uromantisk, så han har arrangeret en forlovelsesfest på fredag for nærmeste venner. HELT perfekt. Privathed til at jeg lige SELV kan fatte det + den aften vi havde sammen helt alene uden andre vidste det - og så at dele det med vennerne senere. Det er så perfekt for mig.

:) Tak fordi I læste med.

Redigeret af Rove2B
1

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Min smukke og dyrbare forlovelsesring.

Ringen er et arvestykke i h2b's familie som har været i svigermors varetægt, og jeg er ovenud beæret over, at de har overrakt den til os. H2b har 3 brødre og en søster, så jeg føler mig virkelig...ja beæret! Jeg er dybt forelsket i den - og kunne kigge på den for evigt.

Ringen består af 5 safir og 8 diamanter :7himmel: Ja, som pædagog og middelklassefrøken føler jeg mig MEGET heldig. :c166::a1221:

post-67028-0-95225100-1370278865_thumb.j

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Dette er stedet hvor festen nok skal holdes. Har ikke andre billeder end disse pt. Men man fornemmer lidt stilen over huset. :7himmel: Jeg elsker det i hvert fald.

Her ser man lidt af hvert fra stuerne og stilen de har. Meget anderledes end min personlige stil egentlig, men alligevel er det helt perfekt til anledningen.

post-67028-0-50419100-1370280291_thumb.j

Dette billede er taget til en konfirmation i huset. Det vil blive anderledes til brylluppet, men man kan godt får en fornemmelse.

post-67028-0-86664000-1370280280_thumb.j

Min skønne h2b i én af stuerne

post-67028-0-46634100-1370280310_thumb.j

Smukke Norge :7himmel:

post-67028-0-42918700-1370280303_thumb.j

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Stort tillykke ! Glæder mig til at følge dig herinde :)

Og sikke en fin ring, dejligt med noget historie i. Kan godt forstå du føler dig speciel, når den ligeså vel kunne være gået til en af brøderne ! :loveshower:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Annonce ♥

Okay...det meste blev lidt ( HELT) anderledes, end jeg egentlig havde tænkt :D Men det var en fantastisk dag og kunne aldrig have været bedre!

Her er et par billeder. Sælger i øvrigt kjolen - skriv gerne til mail ved interesse: carrierove@gmail.com

post-67028-0-30415100-1408384456_thumb.j

post-67028-0-64850700-1408384472_thumb.j

post-67028-0-52973600-1408384481_thumb.j

post-67028-0-56507700-1408384492_thumb.j

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer