asmoba

Hvor meget holder I fri??

24 indlæg i dette emne

Jeg har lige fået tilbudt nyt job, men inden jeg siger ja til det, vil jeg være sikker på at jeg kan få fri i forbindelse med vores bryllup.

Men hvor meget fri skal man have (her tænker jeg ikke inkl bryllupsrejse!)??

Vi skal holde festen i telt, så vi har selvfølgelig en del forberedelser vi selv skal klare, så skal jo ihvertfald have fri op til brylluppet, så det hele ikke ender i stress. - Og det er måske også rart med nogle dage fri i den anden ende.

Hvad siger I? - Hvad planlægger I at gøre?

Og jer der er blevet gift - hvad gjorde I? - og fungerede det?

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg er også lidt i tvivl. Vi skal jo giftes fredag, så jeg skal i hvert fald have fri onsdag, torsdag og fredag inden. Tror nok jeg ender med at tage hele ugen, så kan man gå og hygge og nå de sidste ting uden at det forhåbentlig blvier for meget stress :griner:-

Efter kommer an på om vi tager på bryllupsrejse lige efter brylluppet, men i hvert fald en uge regner jeg med.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi snakker om at holde det hjemme ved mine forældre i deres "gilde sal" - lidt ala telt fest.

Så jeg ved, vi bliver nød til at tage fri uge op til...

- For så skal der gøres hovedrent i hele hytten, for folk skal jo ind og bruge toilettet,

- og man skal ca bruge en dag på at dække borde osv.

- og så har jeg også en drøm at lave kagen selv, og det skal der nok også bruges en dag til...

- og sidst men ikke mindst, haven skal ordnes!

(jeg mindes min konfirmation med skræk, for der skulle haven også ordnes :griner:- men jeg kan godt forstå det nu hvor jeg er blevet ældre og fået min egen have -HAHA- )

Så en uge tager jeg...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg er jo nyuddannet (om en uge!) og har derfor ikke optjent noget ferie endnu, så al ferie fra nu af og til maj 2009 er selvbetalt -HAHA-

Vi SKAL SKAL SKAL på bryllupsrejse og i den forbindelse holder jeg i alt 3 ugers ferie. I og med at jeg starter i et nyt job, ved jeg ikke helt hvor meget ferie jeg kan tillade mig at holde i forbindelse med brylluppet, som jo er midt i sommerferieperioden.

Jeg har indtil videre taget fri om fredagen, men håber på at kunne lægge mine vagter, så jeg har lidt ekstra fridage op til brylluppet.

:griner:-

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg er heldigvis på barsel, så jeg holder cirka fri 8-9 måneder op til brylluppet :griner:--HAHA-:lol:

Manden tager i hvert fald fri fredag, men så tror jeg måske også, at det er det. Jeg tror nok, at jeg vil prøve at overtale ham til at tage mandag også. Vi skal ud på feststedet sidst på eftermiddagen fredag og aflevere drikkevarer og pynte borde, men det når vi nok altsammen.

Janne.

Redigeret af Frk. Toftgaard
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

som lærer er det ret svært at få fri udover de planlagte,og dem er der jo en del af. ;)

Men jeg ville på bryllupsrejse, så vi starter vinterferien med festen. Jeg har fået fri fredag, og Martin har fået ugen efter, da han er startet på nyt arbejde. Resten må klares... om natten?!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej

Jeg starter nyt job 1 marts dvs. halvanden måned før vi skal giftes.. Til lønforhandlingerne fik jeg gennemtrumfet betalt fri onsdag, torsdag og fredag op til brylluppet og fri ugen efter frem til tirsdagen så vi tager en uge fra mandag til mandag..

Jeg regner med at have styr på alt senest 14 dage før så det kun er mine egne nerver og et par småting der skal tænkes på i dagene op til brylluppet.. :griner:-

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg havde egenlig tænk mig kun at tage fri fredag inden, men ved nærmere tanke og fordi jeg selv skal lave kage, tror jeg også jeg tager en uge inden ( Bagefter har vi 2 ugers ferie til rejsen)

Det kommer nok an på hvor meget man skal ordne.. Også tænkt på negle, hår.. måske noget ansigstpleje, massage osv..

Jeg skal nemlig både have farvet har, ordnet negle, tror vi tager noget tyrkisk bad og massage.. og så det skal vi jo også bruge dagene på inden.. :griner:-

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg tager fri ugen optil brylluppet. - og det sys jeg lyder meget fair for dig også - du skal jo helst ikke stresse for meget rundt.....

Kennet kun torsdag og fredag... der vil det være rart at have bilen hjemme så vi kan komme frem og tilbage med en masse ting og få pyntet kirken, receptionsstedet osv.

Bagefter tager vi begge en uge - nemlig til bryllupsrejsen - dog tager vi først afsted mandag morgen - så har vi søndag til at hjælpe med at rydde op i svigerforældrenes have hvor receptionen afholdes..

Knuz Maria

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg er så heldig at brylluppet ligger lige efter min sommerferie, og som studerende, er det jo en lang sommerferie man har, så jer har 2 mdr. fri inden brylluppet. Jeg starter så om mandagen i den uge hvor vi bliver gift om lørdagen, men jeg regner med at tage undervisningen på halv tid, eller bare holde helt fri. For der er jo nogen gange ting, som man ikke kan lave før den sidste uge..

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg blev gift i juli 2006. Det faldt sammen med vores sommerferie - så vi holdt ferie en uge før og tre uger efter. Min daværende chef mente at jeg havde fortjent at holde fire ugers sommerferie, så det var bare skønt. Men vi havde egentlig ikke rigtig "behov" for den uge op til brylluppet, selvom det var dejligt og afslappende at have fri der. Men vi holdt heller ikke festen hjemme, men på et hotel, hvor der var sørget for alt.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det er overvejende sandsynligt at jeg står midt i en konflikt og Lars er startet på nyt job den 1.febr. så jeg tror at vores frihed før og efter brylluppet bliver ganske begrænset. Med lidt held, holder jeg fri fra onsdagen før brylluppet til og med mandagen efter. Ellers holder jeg først fri fra om fredagen. Lars holder fri fredag og mandag. Men vi holder festen ude, så vi skal kun stå for receptionen, så det passer sikkert fint med de fridage. Honeymoon må blive en anden gang. Måske i løbet af sommeren.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg holder fri præcis en uge inden brylluppet. Vi skal en tur på rådhuset en uge inden vielsen, så starter min ferie der, og da vi bor på Sjælland men skal holde bryllup i Aalborg, tror jeg det bliver rigtig rart at have den uge fri, så vi kan komme afsted og få ordnet de sidste ting.

Efter brylluppet ved jeg ikke helt endnu, men jeg har allerede varslet mit arbejde om, at de nok ikke skal regne særlig meget med mig hele august måned :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg regner med at holde fri onsdag, torsdag og fredag før selve dagen. (Mandag og tirsdag kan jeg nok flexe nogle timer...)

Jeg ved endnu ikke, om vi skal på bryllupsrejse direkte efter bryllupet - hvis ikke, tager jeg bare 1 uge fri og gemmer resten til senere.

Dorte.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Med mindre det er noget vildt vigtigt vi skal på seminariet, holder jeg fri torsdag og fredag lige inden. Torsdag skal jeg have lagt prøve makeup og fredag skal jeg have lavet negle. Men det skal dog siges at inden har jeg ca 8 ugers ferie fra skolen, så jeg skal nok nå at blive færdig

Heidi

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Tak for jeres svar - så tror jeg ikke det er helt galt, det jeg gik og forestillede mig - med en uge på hver side.

Nu har jeg lige talt med min kommende arbejdsplads, og de var bare rigtig søde og der var slet ingen problemer der, så det er jo bare dejligt :thumbsupsmileyanim:.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

et par dage før bryllupet og en uge efter er passende.

der går altså nogle dage før man er oven på et bryllup. man er træt i flere dage efter. jeg tror først vi var oven på igen onsdag eller torsdag efter. og der høre jeg også fra flere som er blevet gift. de bliver overrasket over at det tager så lang tid at komme oven på.

jeg må sige at det ikke er som at tage til alm fest en lørdag aften og så være frisk igen om mandagen.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer