Guest Emilla

pris for ringe??

45 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Vi købte dem via nettet hos maidor... De har nogle fine priser og laver gerne ringe udfra billeder. Vores var dog helt glatte og enkle. Rimelig tykke og brede og i 14kt

Redigeret af Miss-Lena
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Min kommende mands ring er helt enkel, 7 mm bred hvidguld og koster lige godt 10.000.

Min er et arvestykke og derfor gratis, helt enkel i platin og med små fine brillianter. Den skal gøres mindre, men det gør juveléren som en service fordi vi har købt resten hos dem :-)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej :)

Vi købte vores forlovelses/vielses-ringe på chanti.dk som er en online smykkeshop, som sælger direkte fra producenten og springer butikssleddet over. Det gør at de er en hel del billigere end i de danske butikker.

Chanti er er en rigtig god side, jeg fået og købt smykker der et par gange. De kan varmt anbefales! Og så har de 1000 ting at vælge imellem.

Dette er vores ringe: http://chanti.dk/#2_vielsesringe_i_14_karat_alm.-_og_hvidguld_0_08_ct|47546B407547B40

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi fik special lavet vores hos en guldsmed i Viborg, efter eget design. Her havde vi selv arveguld med - nok til to ringe i 6 mm, og 14 kt (hun lavde ikke vielsesringe i mindre) Prisen var 4200, inkl "bling" på o,o5 kt - hvillket jeg syntes var uhyre billigt. Skulle vi have købt nogle der lignede, ville vi være kommet af med ihvertfalde det dobbelte.

/Christina

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi havde noget gammelt guld, som vi solgte. Deriblandt en diamantring, hvor stenene er blevet genbrugt i min ring. Vi endte på 3500 kr, men ringene ville have kostet ca. 17.000 kr. uden diamanter, hvis vi "bare" havde købt dem i butikken.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi endte ud med at bruge 8800,- på ringe som I danmark er set til omkring 31.000,- Vi fik dem lavet hos Maidor som jeg kun kan give mine varmeste anbefalinger. Billede kommer når vi er gift om 14 dage :-)

Men de er brede, 14 karat alm guld, 0,6-0,8 mm brede og bølgede. I min er der tre sten isat som et hjerte. Derudover har begge vores ringe en safir inden i :-)

Kh Anja

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Vi har selv været med til at designe dem i samarbejde med en amerikansk smykkedesigner, vi fandt på ETSY.

Vi har skrevet 60-70 mails frem og tilbage, hun har lavet en del prøveringe, som hun har taget billeder af - vi har kommenteret på ringene, tegnet lidt på billederne i paint og nu er vi vist nået dertil hvor vi tør at trykke: betal :-)

De er i sølv, håndlavede, og med 3 isatte diamanter (stjernestøv) i forskellig str.

Min ca. 7 mm bred, hans ca. 9 mm

De bliver SÅ fede!!

Vi kommer til at give omkring 2000,- for begge ringe

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

vi gav lidt over 10.000. de er fra chanti. min med mange diamanter ( i alt 0,62 carat) og i hvidguld kostede ca. de 6, og min mands som kun var ren hvidguld kostede de 4.

din er så flot.. er vild med den.. Kan du linke til den..ville gerne se om de har den i rødguld.. har prøvet at kigge efter en der lignede den du har fået, men uden held.

Redigeret af Emilla
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer