sandam

Hvor meget må H2B.....

22 indlæg i dette emne

Jeg ved godt at H2B må ikke se brudekjole før den store dag..

Men jeg tænker bare hvor meget må han vide om brudekjole...

F.eks hvordan den ser ud... Så kan han selv forstille det....????

Eller SLET IKKE fortælle noget til H2B???

Fordi i onsdags jeg var til prøvning sammen med min gode veninde, da jeg kom lykkelig hjem, Selvf min kæreste kunne se på mig og spurgte om hvilke kjole jeg havde valgt....

Han ville gerne se hvilke kjole jeg havde prøvet...

Må man fortælle det hvilke kjole jeg har prøvet???

http://<a href="http://www.bryllupsklar.dk/wedding/bryllupsticker.htm"><img src="http://www.bryllupsklar.dk/ticker/genticker.php?dhn=MjQwOTY%3D.png"></a>

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

du kan bøje "reglerne" så meget du vil!

Jeg viste min mand hvilke jeg havde prøvet, men han var ikke interesseret i det da han gerne ville bevare hemmeligheden til dagen.

Og jeg havde valgt helt rigtigt, for skulle han have valgt havde han valgt nøjagtig den samme.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det må du jo helt selv om.

- I det der "Say Yes To The Dress" er der nogle brude som har deres kommende mand med til prøvning, fordi de synes at det er aller vigtigst at han kan lide kjolen.

Men de fleste vælger nok at manden ikke må se kjolen pga traditionen OG for at bevare det der WOW-moment når han ser én for første gang komme op af kirkegulvet.

Så du må jo vurdere, hvor meget du synes han kan/skal se, for at der stadig er noget "WOW" tilbage på bryllupsdagen :c166:

Iøvrigt var der vist en brud herinde, som viste sin mand billeder af alle de kjoler hun havde prøvet, uden at sige hvilken hun valgte, og så nåede den kommende mand liiige at komme med et par uheldige kommentarer om kjolen... hehe, den situation skal man jo helst undgå.

Redigeret af SoExited
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Synes at I skal gøre det som føles rigtigt for jer. Jeg har helt vildt lyst til at min H2B skal se min kjole, men samtidig vil jeg også gerne bevare WAUW effekten til den store dag. Det hjælper så heller ikke at jeg er rigtig dårlig til at holde på en hemmelighed over for ham. Men jeg skal nok klare det...:-)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg har valgt en kjole jeg syntes er fantastisk smuk og ved at H2B vil syntes at jeg er smuk :) hvem syntes ikke en pige i hvid kjole er smuuuk??? :wink:

Jeg har 2 personer der har set min kjolen.

Ellers er der ingen andre overhovedet der ved noget, de har hverken set billeder, fået hints eller noget som helst, hverken H2B, søskende, vil have det skal være den vildeste oplevelse at komme ind i det store skud og alle har ventet på at se kjolen :loveshower:

Men gør som du føler :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Min h2b ved intet om kjolen og får først lov til at se billeder fra de forskellige prøvninger efter brylluppet.. Han ved heller ikke, at jeg ikke skal have slør..

Han har dog set mine sko :)

Jeg har set farven på hans jakkesæt, men må ikke se det på ham, så glæder mig til at få "wow"-effekten også :heart:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Min h2b ved intet om kjolen og får først lov til at se billeder fra de forskellige prøvninger efter brylluppet.. Han ved heller ikke, at jeg ikke skal have slør..

Han har dog set mine sko :)

Jeg har set farven på hans jakkesæt, men må ikke se det på ham, så glæder mig til at få "wow"-effekten også :heart:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Han har en idé om hvilken stil jeg synes om (udfra de gánge han har siddet ved siden, hvor jeg har set Say yes to the dress).

Men han har det heldigvis på samme måde som jeg, det skal være en overraskelse. :)

Men altså, det er op til jer selv.

Jeres bryllup, jeres regler :biggrin:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Venter også med at vise H2B kjolen til den store dag, så det er wow effekt for ham at se den :)

Men som alle de andre siger, er det jo helt op til dig selv, du skal jo bare gøre det, du

syntes er det helt rigtige for dig :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg har sagt til min h2b: "sorry, skat. Min kjole er fyldt med blonder OG den har knapper i ryggen". fordi jeg ved, at det ikke liiiiige er hans kop te. Så har han nogle måneder til at vænne sig til det. Det skal måske lige siges, at vi ikke går så frygteligt meget op i traditionerne, men han skal da alligevel først se den på bryllupsdagen:)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ja jeg og min h2b har kigget sammen i nettet efter brudekjole.

Men sjovt nok første omgang han syntes ikke om tyl... Efter jeg havde været til prøvning, der havde tyl under kjole med en lille åbning som viser tyl frem. Han syntes godt om kjole. ;-).

Men jeg leder stadig efter kjole, håber at jeg kan nå til at finde en efter min smag...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Uhh, ka mærke at det bliver SÅ svært for mig at holde kjolen hemmelig!!! :-D Ska ud og kigge her d. 30, men allerede nu bil jeg gerne vise alt hva jeg har tænkt mig at prøve! Synes nemlig det er vigtigt at han synes ligeså meget om kjolen som mig... Men vi har meget samme stil lige mht hva vi synes jeg er flot i, så tror på han vil ku li hva jeg vælger...

Synes egentlig ikk der ska være noget til hinder for at vise din kæreste kjolen unden hvis du har lyst :-)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Herhjemme omtales min kjole som jeg har købt som "Den neon-grønne sag". Han kender hverken farve, snit, slæb eller noget andet. :)

Slør og sko skal han heller ikke se, da han ved at jeg vil have de ting i samme farve som kjolen.

Jeg aner heller ikke hvad han ender med at tage på - og jeg kommer heller ikke til at vide det.

Det betyder meget for ham at finde en buket til mig som ville stå godt til mit outfit - så jeg har vist ham det hårpynt jeg har valgt, og sagt at hvis han finder en buket han synes passer til det, så skal det nok være fint.

Selvom mit diadem kun er sølv, hvid og sådan, så giver det han ingen ide og farven på min kjole, da jeg har ytret mange meninger om hvilken kjole jeg skulle have inden jeg købte den.

Jeg har både snakket om blåt, rødt og sort mønster på kjolen. Jeg har snakket om korte og lange, askepot og moderat prinsesse kjole.

Jeg har sågar også været ude i en kjole KUN af tyl og med lyserøde blomster på.

Og jeg endte så op med en tætsidende uden alt muligt fancy som jeg var overbevist om at jeg bare SKULLE have.. Sååååå :)

Det eneste han ved er at den slet ikke ligner noget jeg har vist ham - så i hans verden kunne den sagtens være neon-grøn :tunge:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg ved dog at han vil elske den!! Han har altid sagt at han jo uanset hvad ville synes jeg var smuk, men helt klart synes at en simpel anti-askepot kjole var det flotteste. Og til det har jeg altid sagt "Never gonna happen" JEG skal have noget der minder om gipsy'ernes.." - Selvfølgelig væsentligt overdrevet :fløjt:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg holder kjole, slør, undertøj og strømpebånd for mig selv - resten er jeg ligeglad med.

Så han har feks. se skoene, mit JB hårsmykke og smykkerne.

Redigeret af Frk Winther
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer