Fie Bach

Selskabslokale i Midtjylland

13 indlæg i dette emne

Min kæreste og jeg var på Rådhuset 23/8 2012. Vi aftalte allerede den gang at så skulle vi giftes "rigtigt", 23/8 2012.

Vi havde med det samme en plan klar. Vi skulle giftes i Viborg (hvor jeg kommer fra) og så skulle festen holdes på Restaurant Skovbakken i Silkeborg. Da værstparret tidligere havde haft en restaurant vi kom meget ofte på. Men da vi tog kontakt til Restaurant Skovbakken, ja, så var det ikke længere dem, der var ejere. Og siden da har vi undersøgt alt muligt forskelligt, men har ikke syntes, at der har været noget, der har været rigtigt. Derfor er vi ikke rigtigt kommet videre.

Nu er det efter mange forgæves forsøg lykkedes os at få kontakt til dem, der havde restauranten dengang. og de vil gerne hjælpe os. Men så er det jo så bare at vi mangler et godt sted at holde festen. Det skal være i midtjylland. Er der nogen af jer der har gode forslag til idylliske rammer til et bryllup? Man skal kunne medbringe egen kok, mad og vin. Ellers vil vi meget gerne have hjælp til alt andet. Vi bor i Kbh. og har derfor ikke lige mulighed for at komme forbi stedet i tide og utide inden brylluppet.

Håber der er nogen af jer, der kan hjælpe.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Da jeg var derovre i sommers var de i hvert fald 60 personer og der var så meget plads at det næsten ikke var nødvendigt at flytte borde. Mit bedste bud er at der snildt kan sidde 80-90 personer i selve festsalen men er man oppe i det antal kan der ligge en udfordring i forhold til bordopstillingen og de bjælker som er i den bagerste ende af lokalet (hvor man typisk vil have dansegulv efterfølgende).

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Mange af de steder hvor man blot lejer lokalerne (med borde, service mv.) har et lokalt netværk når vi taler om serveringspersonale m.v. Hvad pynt angår er det jo noget som mange af jer gerne vil have stor indflydelse på og kunne sætte sig eget præg på.

Kom i øvrigt til at tænke på at Sinding Feriecenter også kunne være en mulighed. Festsalen er større end på Harlev Mølle og der er betydeligt højere til loftet og det er mere lyst. Beliggenhedsmæssigt ligger det i nærheden af Herning.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer