Frigga

Tivoli/cirkus reception i baghaven

286 indlæg i dette emne

Næste morgen var der bestilt morgenbrød og de overnattende dukkede op lidt efter lidt mere eller mindre friske. (Det var meget fint at der IKKE var arrengeret den helt store brunch!)

De fleste gav en hånd med at få det meste i tørvejr inden det begyndte at styrtregne hen af middagstid.

 

Og så har vi ellers brugt de sidste par uger med at få sorteret, ryddet op og sat til salg (det sidste er et overraskende stort arbejde, men en masse bøvl og lille resultat)

Men skulle nogen være interesseret så kan man komme til mine annoncer på marketplace via dette link. klik på navn i annoncen for at se alle annoncerne. Eller måske ikke? Jeg ser mine egne annoncer anderledes end jer andre.

Redigeret af Frigga
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Men trængslerne og skuffelserne var ikke ovre endnu.

 

Vi havde bestilt en fotograf til søndag til at tage par-portrætter herhjemme. Når der var lidt ro på...

 

Han var blevet spurgt til råds om tidspunktet i forhold til at vi også gerne ville have taget billeder i haven og han havde foreslået den gyldne time lige efter solnedgang. Og vi havde aftalt at vi kunne tage billeder i laden ved dårligt vejr og han havde belysning med.

 

Søndag var det som sagt dårligt vejr. Og da han kom fortalte han at han havde forsøgt at kontakte mig for at starte lidt tidligere pga vejret. Det havde vi ikke bemærket. Da jeg senere på aftenen kiggede på min tlf kunne jeg ikke se han havde haft ringet - men da jeg klikkede ind på messenger sagde den rigtig nok at han havde forsøgt at ringe over messenger - til trods for at han havde fået mit mobilnr...

Og at han havde ringet 2 timer før, på det tidspunkt hvor jeg først var ved at gå i bad for at gøre mig klar til det. Jeg kunne altså ikke have været klar ret meget før alligevel.

 

Da han så kom viste det sig at han overhovedet ikke kunne få os til at slappe af - tværtimod så talte han konsekvent ned til hvert billede, brugte uendelig lang tid på at indstille kamera og måle lys osv. så vi to der altid ser forkerte ud når vi bliver bedt om at smile, rigtig skulle smile på komando.

Jeg havde en forventning om at han nok kunne hjælpe os med at possere - det var han heller ikke god til...

 

Nå tænkte jeg, men han har da gode billeder på sin hjemmeside så redigere kan han vel finde ud af.

Men da vi fik billederne gik jeg nærmest i chok. Billederne var stive opstillede billeder der så ud som om onkel Hans havde taget dem med blitz. Det var billeder som enhver kunne have taget, der var ikke noget proffessionelt over det - overhovedet.

 

Det tydeligste eksempel jeg kan give jer er at jeg havde bedt om et parportræt (ikke bryllupsfoto) i en stil med en masse lys og skygge som han havde på sin hjemmeside. Og så det han tog af os som han insiterede på var samme stil. Billederne er fotos taget af billederne på skærmen - det forringer selvfølgelig kvaliteten, begge er selvfølgelig skarpe nok...

 

Så jeg brugte mindst en uge med gråd og tænders gnislen i et forsøg på at få noget konstruktivt ud af de billeder.

Han redigerede af flere omgange men kunne næsten ikke engang få billeder til at være redigeret ens så de lignede en serie. Vi snakkede hver sit sprog og det var meget svært at gøre ham klart hvad vi gerne ville have ham til.

På et tidspunkt var jeg klar til at droppe det helt og aldeles.

Jeg havde lagt et stort "persertæppe" helt op af den hvidkalkede væg i laden så det grimme betongulv ikke skulle være med på billederne. Under fotograferingen bad han om at få rykket tæppet ud så vi kom lidt væk fra væggen. 

Da billederne kom var der selvfølgelig en grim grå bræmme. Mens der var et stort stykke af tæppet der ikke var med på billedet foran os. Jeg troede jo så at han ville redigere det grå til at gå i et med den hvide væg. Man det mente han da bestemt ikke var så ligetil. Da var jeg klar til at få en anden til at redigere de rå billeder for os, men han trak i land.

 

Så efterhånden er det endt med nogle brugbare men bestemt ikke fantastiske  billeder og da slet ikke de bløde jeg havde bedt om.

 

Lige nu overvejer jeg om vi skal hoppe i tøjet endnu engang og gå til den fotograf vi kender. Det ville ikke blive bryllupsbilleder for brudebuketten findes ikke mere og sløret kan jeg ikke tackle uden min brudepige, men vi ville da kunne få et parportræt der er værd at have hængene.

 

Jeg forstår pludselig godt at der i mange bryllupspakker er gratis forlovelses/save the date billeder med i prisen, så man kan mærke om kemien er der.

 

(Billeder slettet)

 

 

 

Redigeret af Frigga
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa, så fik jeg også læst med. Først: Dejligt at mang af gæsterne har givet udtryk for at det var en fed fest :)

 

Det er selvfølgelig surt at du ikke nåede alle dine projekter, men du nåede jo en masse og jeg er sikker på der ikke er nogen der tænkte, at der manglede noget, men det er selvfølgelig surt at bræde inde med ting. Men håber du kan trykke på PYT knappen og glæde dig over alle de vellykkede projekter, det ser jo helt fantastisk ud.

 

Hvis billederne er så dårlige så ville jeg bestemt overveje at hoppe i tøjet igen - også selvom det er uden brudebuket. Måske din brudepige eller en anden vil stille op et par timer og tackle sløret?

 

Men altså STORT tillykke med brylluppet ()()

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Apropos billeder, så er jeg SÅ glad for at vi valgte at benytte wedbox til at samle billeder fra gæsterne. Vi havde bedt 3 af gæsterne om at tage billeder, men også andre har bidraget med deres billeder.

Det giver en hel del billeder hvoraf nogle måske ikke er så meget værd, men der er også nogle fantastiske pletskud imellem.  At vi ikke brugte penge på fotograf til festen er jeg meget tilfreds med.

Dog er sorteringsfunktionen i wedbox ikke så meget værd, når kameraernes dato og klokkeslet ikke er rigtigt indstillet - så billederne ligger i een stor pærevælling.(y)

 

Nu hvor jeg kigger billeder så er der en ting der desværre stikker mig meget i øjnene.

Vi havde skrevet drescode i invitationen.  At man selvfølgelig skulle tænke på at det foregik udendørs, men også at det ville glæde os(/mig) hvis man valgte lidt vintagestil og meget gerne hat i "kirken".

Og hvor var der mange der havde lyttet til det sidste. Jeg var så rørt over det på dagen (og er det stadig). Rigtigt mange havde virkeligt gjort noget ud af det - og så var der "selvfølgelig" nogle stykker der bare kom i hverdags t-shirt. Det generede mig egentlig ikke på dagen, men når jeg nu kigger billeder så synes jeg godt nok de ødelægger nogle af billederne og "trækker ned" på alle dem der havde klædt sig pænt på. SUK.

 

(Billeder slettet)

FB_IMG_1625467287736.jpg

FB_IMG_1625467283968.jpg

 

 

 

Redigeret af Frigga
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Og så har jeg vist slet ikke fået vist jer det fantastiske selfiecamera min bror byggede til mig....

Jeg havde ikke lige et af selfiebillederne på mobilen!

 

Desværre var der ikke så mange der benyttede sig af det - gæstebogen heller ikke. Det skulle nok have været sagt et par gange.

 

(Billeder slettwt)

 

FB_IMG_1625750917717.jpg

FB_IMG_1625750928551.jpg

 

Redigeret af Frigga
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Og naboerne stod for flagalle ned af vores 500m lange grusvej.

Og den mest forrygende æresport - det er lige ved at være den bedste gave vi fik. Jeg gik og nød den hver eneste dag i næsten en uge.

 

FB_IMG_1625750921708.jpg

FB_IMG_1625750925403.jpg

Redigeret af Frigga
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Wow en smuk smuk æresport <3

Jeg synes det er et fint billede fra fotografen, men det vigtigste er jo, at I er tilfredse med resultatet. Fotografen lyder desværre ikke så professionel. Håber i finder en god løsning :)

 

Det ser virkelig herligt ud med de der oaser med bløde møbler, og tigeren i buret ser så fedt ud!

 

Vi snakkede også om at lave en tipskupon, så jeg er glad for at høre, at gæsterne gerne ville deltage i det - selvom de havde brug for et par skub. Det lyder somom man skal have ret meget styring (ihvertfald i starten) på et hjemmebryllup. Da det jo også er det vi drømmer om, er det godt at være obs på, så endnu engang tak fordi du deler.

 

Jeg forstår så udemærket dine ærgelser, jeg håber at de på sigt kommer til at fylde forsvindende lidt :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Julienne said:

 

Jeg synes det er et fint billede fra fotografen,

 

Vi er sådan set fanget meget godt med udtrykket, men billedet er helt fladt  og slet ikke med lys og skygge som det vi bad om... teknisk set er det et direkte dårligt billede pga lyssætningen.

Jeg har første omgang planer om at få en grafikerven til at se om han kan lave en bedre redigering på nogle af de andre billeder... men parbilledet kommer aldrig nogensinde op på væggen som egentlig var planen - det vil altid minde mig om at jeg IKKE fik det jeg troede jeg var blevet lovet.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer