solbrud

Medlem
  • Antal besvarelser

    58
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

Alle besvarelser af solbrud

  1. Hejsa Er der nogen af jer som har et godt tip til hvor man kan købe noget billigt brudesvend-tøj eller gerne leje det i Nordjylland? Det samme med brudepige-tøj. Har tænkt lidt på at finde en fin sommerkjole i hvid el. sart lyserød til datteren fx. i H&M. Synes faktisk det er lidt dyrt med tøj og sko til børnene, når jeg tænker på de kun skal være med i få timer om eftermiddagen. Hvad gør I andre med børnenes tøj? Solbrud
  2. Hej kære Lajla Mange gange TILLYKKE med det hele. Hvor ER de flotte dine børn og bonusbørn. Pigernes kjoler passer jo bare perfekt sammen. Flotte, flotte kjoler. Det må have været dejligt for dig endelig at være med til et bryllup ;) , nu du har været så aktiv herinde. Godt I have en god dag. Knuser, Solbrud
  3. Neej, hvor bliver de fine dine to piger. Helt enig det er da absolut den bedste kjole Julie har fået. Den klæder hende så godt. Tillykke med dem.
  4. Vi skulle også opgiv navne og adresser på to vidner. Var også overrasket over det, troede kun ligesom det var til bogerlige vielser. Så vi valgte én person hver. Jeg valgte min bedste veninde og min mand valgte sin mor. Ved ikke helt hvor det er noteret for der står ikke noget om dem på selve vielsesattesten!!
  5. Ih det kender jeg kun desværre alt for godt. Vi fik 12 afbud ud af 52 inviterede. Hver gang bliver man lidt ked af det. Men jeg vil 100% give Josefin ret. På selve dagen tænkte jeg overhovedet ikke på det og de var ikke savnet. Det drejede sig kun om min mand og mig. Håber du kan vende det lidt rundt og så glædes over dem der kommer. Det endte jeg i hvert fald med at gøre, for jeg gad ikke bruge tid på at ærge mig over det. Jeg var fx. vildt meget glad over at flere af vores gæster kom langvejs fra udlandet for at være med til at fejre os. Det rørte mig meget Ligeledes overnattede over halvdelen af gæsterne på feststedet. Jeg blev glad for de gæster der ville bruge så meget tid og penge på at være med på vores dag. Det varmede.
  6. Vi lånte den på biblioteket og fandt trinene på nettet Så øvede vi hjemme på stuegulvet i 2 x 15-20 min. Der er ingen af os der er nogen habil danser overhovedet. Men det gik rigtig godt på selve dagen og folk troede vi havde fået danseundervisning
  7. Velkommen til. Det kan I sagtens nå. I er jo allerede godt på vej. Vi arrangerede det hele fra bunden på 10 uger og vi fik det faktisk fuldstændigt som vi gerne ville - uden at gå på kompromis. Heldig har man også lov at være. I skal selvfølgelig holde jeres bryllup dén dag I synes. Ingen tvivl om det. Vi var jo også ret sent ude og fik faktisk 12 afbud. Det var lidt trist synes jeg inden , men da dagen kom, var alt som det skulle være og jeg bemærkede det ikke. Det er bare fantastisk, så klø på.
  8. Jeg tror du tager fejl. Vi blev gift d. 5. maj og betalte ikke noget for at få min mands mellemnavn som efternavn, og samtidig slette begge vores tidligere efternavne Vi fik at vide, at når man skifter navn i forbindelse med bryllup, er det gratis. Håber du kan bruge det til noget. Jeg har desværre ikke noget jeg kan henvise til, kun det vi har fået at vide. Vi talte med kirkekontoret både i det sogn vi blev gift og i det sogn hvor vi bor, og vi fik samme svar. Held og lykke med det (og behold bare tegnebogen i lommen) ;)
  9. Du skal bruge en formular der hedder "Navneændring på bryllupsdagen". Du kan finde den på www.personregistrering.dk. Så skal du sende den til enten kirkekontoret i det sogn, hvor du bor eller til vielseskontoret i din kommune. Det koster ikke noget at ændre navn i forbindelse med bryllup. Vi har nu begge min mands tidligere mellemnavn som efternavn. Vi skippede begge vores efternavne, og bruger nu kun hans mellemnavn. Ingen problemer i det.
  10. Hej Alexandra og Lajla Jeg har netop været inde på Extra's hjemmeside og er blevet registreret, MEN jeg kan altså ikke se at man kan downloade sådan et program. Nu synes jeg, at jeg har gennenmlæst hjemmesiden og søgt overalt. Men hvor gemmer det sig?? Kan I hjælpe? Hilsen Solbrud
  11. Jeg kan helt klar anbefale fotograf Morten Meldgaard - han er også annoncør her på siden. Han tog billeder til vores bryllup fra kl. 14 til kl. 19. Dvs. i kirken, til receptionen, de officielle billeder og lidt af festen. Han kan sagtens bookes for længere tid, men pga. den lange afstand (Aalborg - København) måtte han tage tidligt afsted. Han var så sød og havde en rigtig behagelig måde at være på. Han var også diskret, så man bemærkede slet ikke han gik rundt og fotograferede. Hans billeder er simpelt hen bare SÅ fantastiske Vi er super glade for dem - alle 466 stk.
  12. Har set de har råhvide strømpebånd med en lyseblå sløjfe og en lille bling-sten i H&M til 29,75 kr. !!!!!!!! Den pris bliver vist svær at slå Købte dog mit eget i Nordjylland (lokal lingeri-forretning) til 79,95 kr. Det var nemlig det eneste sted jeg kunne finde ét, der var helt knald-rødt ;)
  13. Jeg fik fortalt for nylig at udover det nye, det lånte, det blå og det gamle også skal have en mønt i skoen og have noget rødt på?? Er det rigtigt? Eller en det en "ny og moderne" tradition. Synes faktisk jeg har hørt om det med mønten, men troede måske det var manden som skulle have den i skoen. Jeg skal have sandaler på, og det er jo ikke nemt at holde en mønt deri :smilie_oster03: Hvad gør I andre?
  14. Hold da op en forskel! http://bryllupsklar.dk/forum/public/style_emoticons/default/blink.gif Hvor dejligt for dig, at den nu er som den skal være og ikke mindst den kunne nå at blive færdig til den store dag. Held og lykke.
  15. Ihh hvor har jeg efterhånden mange sommerfugle i maven... I dag skal jeg prøve kjolen for sidste gang. Den er lige blevet tilrettet, så det er spændende. Så skal jeg til bageren med pynten, og derefter have 1 times massage. Mangler stadig de forbistrede bordhæfter - dem blev jeg selvfølgelig ikke færdig med i går, da de drillede helt vildt. Jeg har også taget fri torsdag, så det bliver en kort uge. Ellers mangler jeg at købe en halskæde og en læbestift. Her er den lokale vejrudsigt for Aalborg,
  16. Vi har købt vores online hos kagebutikken. Der gik 2 dage fra vi bestilte til den kom. De har både klassiske og humoristiske.
  17. Uha nu røg min ticker lige pludselig ned på et étcifret tal !!!! 9 dage til den kæmpe store dag Mangler vist kun: Printe bordhæfter Lave salmehæfter Købe halskæde Vi skal til samtale hos præsten i morgen og bagefter skal vi hente ringene :carrot: Søndag skal jeg have lagt prøvemakeup. Vi skulle gerne kunne nå de sidste ting i weekenden. Hovsa vi har da slet ikke fået øvet på bryllupsvalsen....
  18. Hejsa Min kommende mand har lovet at lave risposerne (skønt ;) ) Men jeg er ikke sikker på hvor mange man skal lave. Altså er de til kirken, så folk får dem der udenfor eller er de til feststedet? Og hvad nu hvis man ikke må kaste ris på feststedet? Hvordan gør I andre det? Hilsen solbruden
  19. Hvem skal have en knaphulsblomst af mændene? Gommen, forlover (gommens bror), brudens far. De tre er selvvalgte. Hvem skal have en udover dem? Skal gommens far, og hvad med min søn på 9 år? Han har ingen jakke på, men en vest. Kan man så godt ha' en knaphulsblomst? Min lille datter på 3 år skal hun have en brudepigebuket? Hvad er jeres erfaringer?
  20. Hvordan er det nu med de der ris? :carrot: Er det ikke noget med at det helst skal være en bestemt slags ris? Noget med at nogle ris støver mere end andre eller nemmere sidder fast i sløret? Var hørt der er forskel, men ved ikke lige hvad det er man skal vælge? Er der noget om snakken??? Hvad putter I i poserne?
  21. I vores bordhæfte på i alt 8 sider mangler jeg ”stof” til én side Der er en forside, en side med menu og vine, en med bordplanen (fylder 2 sider), en med hvem er hvem (kort fortalt), en med en velbekomme-sang og endelig bagsiden med børnecitater. Har I nogen gode forslag til hvad jeg kan putte ind på den side jeg mangler at udfylde?? Vi vil ikke ha’ en velkommen-sang ellers ville det jo have været en oplagt idé ;) Synes jeg er helt udtømt for idéer så jeg håber I kan hjælpe med lidt kreative indput
  22. Hejsa Er der nogen der har en liste over hvad de forskellige blomster betyder/signalerer? Og hvad farverne symboliserer? Hilsen Solbrud (som gerne vil give sin kæreste et hint til brudebuketten - og hvis kæreste meget gerne vil have et hint)
  23. Vi har tryk vores ønskeliste på bagsiden af invitationerne. En af grundene til vi gjorde det var bl.a. at vi først sendte invitationerne ud 6 uger før brylluppet. Jeg var meget i tvivl om vi skulle gøre sådan, men vi har virkelig KUN få positive tilbagemeldinger fra alle omkring dette. Folk synes det var dejligt nemt, der skulle hverken kigges på hjemmeside el. ringes til en anden person for at få ønskelisten, de var sikre på at få korrekt noteret hvad vi ønsker os og de fleste forventede faktisk den var medsendt, fandt vi sidenhen ud af. Så jeg kan klart anbefale det. Selv har jeg prøvet at blive inviteret til bryllup, hvor der ingen ønskeliste var vedlagt og man derfor skulle ringe til brudeparret, en anden gang lå der en ønskeliste i hos en isenkræmmer (så kan man bare ikke altid få alle sine ønsker noteret) og endelig har jeg modtaget en brylllupsinvitation vedlagt en ønskeliste. Personligt synes jeg det nemmeste og bedste var den med den vedlagte ønskeliste. Sådan er vi jo så forskellige, så gør det I personligt har det bedst med. Det er jo jeres fest og derfor jeres regler der gælder
  24. Vi skal i luksus-sommerhus i 1 uge lige efter brylluppet. Det er her i DK og sommerhuset har både spa og sauna. Det koster ca. 2200,- kr. Så det er jo billigt og vi glæder os vildt meget for det er første gang vi skal være alene sammen i mere end 3 dage, da jeg har 2 børn fra et tidl. forhold.
  25. Ih mange tak. Det var lige sådanne lister jeg søgte. Men der står ikke noget om callaer på nogen af dem Er Calla i familie med liljer?