Guest vif

nysgerrighed

20 indlæg i dette emne

jeg sidder og kigger på vores budget, hvor meget vi har tænkt os at bruge, hvor pengene skal lægges og hvor der kan spares. Min mor har sagt at hun vil give mig kjolen og alt tilbehør, og jeg fik afvide forleden , af hans søskende at vi ikke skulle tænke på kørsel. Så det var da dejligt. så jeg tror vi ender et sted på 40000-45000.

med dronninglundslot- fotograf- tøj-musik osv.

Ikke for at snage, men hvor meget kommer jeres bryllup til at koste og til jer der er blevet gift, overskred i budgettet meget.????

Hvad har i lagt mest vægt på og hvorfor??? eller hvad var vigtigst for jer at få med. :bestwishes

]Jeg har indlagt mit eget budget i min bryllupsplanlægning

Min bryllupsplanlægning

Redigeret af vif
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

jeg sidder og kigger på vores budget, hvor meget vi har tænkt os at bruge, hvor pengene skal lægges og hvor der kan spares. Min mor har sagt at hun vil give mig kjolen og alt tilbehør, og jeg fik afvide forleden , af hans søskende at vi ikke skulle tænke på kørsel. Så det var da dejligt. så jeg tror vi ender et sted på 40000-45000.

med dronninglundslot- fotograf- tøj-musik osv.

Ikke for at snage, men hvor meget kommer jeres bryllup til at koste og til jer der er blevet gift, overskred i budgettet meget.????

Hvad har i lagt mest vægt på og hvorfor??? eller hvad var vigtigst for jer at få med. :thumbsupsmileyanim:

Vores kommer til at koste 30.000. Vi skal ikke have ringe, kjolen er bestilt fra Kina, maden laver familie og venner, festen holdes i forsamlingshus osv osv.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Du kan se vores budget i min korte planlægningstråd.

Vi havde satset på at bruge omkring 80.000 kr uden egentlig at have lagt budget (oprindelig til 75 gæster, blev dog kun 60 stk). Vi endte med at bruge knap 100.000 kr, men årsagen til dette er, at vi valgte at give dyre gaver til folk der havde hjulpet os (samlet værdi 10.000kr!) samt lave gaveposer (tak for i aften-poser) til gæsterne (samlet værdi 2000kr). Så havde vi skullet overholde et budget, var det nok på de to poster, der var blevet sparet.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi har et budget på 65000 og vi bliver 100 mennesker. Faktisk ser det ud til at holde nu hvor der er ca en måned tilbage, det kan i alt fald umuligt blive mere end max 2000 det skrider over.

Det der betød mest for os var at få hele familien og alle vennerne med og så måtte alle andre idealer stå for fald :thumbsupsmileyanim:

Et af de steder vi har sparet en del er på mit udstyr, med sko og alt er jeg klædt på for 4000 hvilket vist nok er en billig brud, og så selvfølgelig ved det er forsamlingshus og kogekone. Hun laver rigtig god mad, og for de fleste i vores kreds er det vigtigst at det smager godt og der er nok af det og så skidt med hvad det hedder i den forstand. Vi får kaffen i laden hjemme ved os selv fordi den lille sal i forsamlingshuset ikke er stor nok og min chefs kone laver kagen til os. Vores ringe kostede også kun 2000.

Jeg ved ikke hvad man kan sige vi IKKE har, for vi har jo valgt 'økonomiudgaven' af det meste, men vi har ikke favours (et koncept jeg ikke rigtig fatter og personligt aldrig har oplevet, men de ser da søde ud på talerknen) vi har ingen happening med noget musik eller noget i kirken. Vi regnede nok heller ikke med i den forstand at give gaver til dem der hjælper, som Pia K skriver, for jeg tænkte lidt at de nok gør det fordi vi har hjulpet med at fange deres kvier en nat i regnvejr, skaffet gratis træer til dem, passet deres børn osv, altså alm tjeneste udveksling, så takken kan 'klares' med en god middag, men det kan da godt være jeg lige skal tænke over det......

Men det var vist vores bryllup i tal.....og gud der er ikke længe til. Skal have prøveopsætning af håret i dag.....

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

jeg sidder og kigger på vores budget, hvor meget vi har tænkt os at bruge, hvor pengene skal lægges og hvor der kan spares. Min mor har sagt at hun vil give mig kjolen og alt tilbehør, og jeg fik afvide forleden , af hans søskende at vi ikke skulle tænke på kørsel. Så det var da dejligt. så jeg tror vi ender et sted på 40000-45000.

med dronninglundslot- fotograf- tøj-musik osv.

Ikke for at snage, men hvor meget kommer jeres bryllup til at koste og til jer der er blevet gift, overskred i budgettet meget.????

Hvad har i lagt mest vægt på og hvorfor??? eller hvad var vigtigst for jer at få med. :thumbsupsmileyanim:

Hejsa,

VI har et budget på 130.000 lige pt. Vi startede nok på 120.000, så det er da en lille overskridelse. Jeg er overrasket over, at i skal holde festen på Dronninglund Slot, og at jeres budget ikke er højere ;) VI skal nemlig holde det samme sted, og da deres fastprisarrangement koster 800 kr. per kuvert alene, og man skal regne med det der bliver drukket derudover, samt eftermiddagsarrangement, så regner vi med en kuvertpris på 1100. Vi bliver 51.

Men det er et godt spørgsmål, og jeg vil da gerne opfordre alle de nye piger herinde til at svare på vores lille meningsmåling, så vi kan få et overblik over, hvilke størrelse budgetterne har rundt omkring :thumbsupsmileyanim:Link til meningsmåling

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi havde et budget på 65000- 70000 kr, og det holdte vi også.

Hovedpunkterne til vores bryllup kom til at koste ca.:

Festen: 30170 kr

fotografen 6700 kr (vi fik det til en vennepris, men havde en billig og god heldagsfotograf)

Brudekjole 7000 kr.

Brudens andet tøj og sko/slør: 1000 kr

Hår og make up: 700 kr.

Gommens tøj og sko 5000 kr.

Brudebørnene: 2200 kr

Ringene 3100 kr

musikken 10000 kr

Blomster til brudebuket og knaphulsblomster: 2000 kr

Div. til invitationer, menukort og bordkort: 1000 kr.

Min mor bagte bryllupskagen, og pyntede kirken, derfor betalte hun selv for det.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Her er vores budget (de tal der er "skæve" er fordi de er rettet til efter de endelige udgifter). Vi har ALT med, også selvom det bare lige er en kuglepen til en 5'er eller en billig pakke papir fra Fakta... Og de der småting løber altså hurtigt op!

Vi regner med 80-100 gæster til receptionen og 51 til festen.

Ringe: 7265

Invitationer: 726,25

Porto: 373

Receptions invitationer: 362

Mille frisør m.v. på dagen: 1000

Kjole: 5500

Mille nye kjoler: 2097,16

Tilretning kjole: 500

Andet tøj Mille: 1700

Smykker Mille: 300

Sko Mille: 125

Brudebuket: 1000

Tøj Daniel: 4517

Sko Daniel : 1330

Knaphulsblomster: 100

Tøj + sko Ulrick: 700

Tøj + sko Cecilie: 700

Reception - service: 600

Reception - drikkevarer: 1482,3

Reception - mad: 6000

Reception - servering: 1200

Kro: 35900

Vin både kro og reception: 5021

Bordpynt: 115

Favouræsker der fungerer som bordkort: 750

Materialer til menukort, hvem er hvem mm.: 500

Risposer: 150

pianist: 5000

Overnatning: 1800

Portræt foto kirke + special location 2 timer: 2950

Fotograf (Julie): 1000

Kørsel - limo 1,5 time: 3000

Show 25/9-2009: 1093

Takkekort: 700

Total: 95556,71

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vores budget ligger pt. på ca. 130.000 og man kan vist hverken sige at vi overholder det, eller overskrider det, for det bliver rettet til løbende. Jeg tror dog at den reelle udgift bliver mindre, for vi har ikke købt så meget endnu, og ved flere af posterne har vi sat den højeste pris, vi kunne forestille os. Men man ved aldrig, det kan da også være at noget af det bliver en hel del dyrere...

Du får lige forventede omkostninger på de dyreste poster her:

Vi regner med en kuvertpris på ca. 1100 pr. gæst for 4 retter mad, bryllupskage, vin ad libitum til maden og to timers fri bar med øl og vand efter maden. Dvs. 44.000. Dertil kommer hvad folk bestiller af "løse" drikkevarer, dvs. alt hvad de bestiller af spiritur, øl og vand udenfor fri-bar-timerne. Der har jeg gættet på 300 pr mand i snit (da mange af gæsterne er børn, og derfor nok kun drikker sodavand, der er ok billige). Og så er der champagne. Alt i alt regner vi med lidt over 50.000 for mad og drikke.

Musiker har vi haft svært ved at finde og vi står pt. og overvejer to tilbud til henholdsvis 8000 eller 14.500.

Ringe har vi pt. budgetteret med 14.500 til.

Fotograf har vi budgetteret med 13.700 (hvilket er maxprisen ved den fotograf, vi har valgt, dvs. det kunne godt blive en del billigere)

Tøj til mig regner vi med ca. 10.000 (inkl. sko, men ikke inkl. hår, make-up og negle)

Tøj til ham regner vi med ca. 6000 (inkl. sko)

Det er de ting, vi har prioriteret: vi skal have en god fest med god musik og god mad, vi skal se bragende godt ud på dagen, og vi skal have superflotte billeder som minde, og flotte ringe, der altid sidder på hånden og minder os om vores store dag.

Følgende regner vi tilgengæld med at nedprioritere:

Invitation, bordkort, menukort og alt det andet "papirsting": Vi får det gratis af stedet, hvor vi holder festen, og skal derfor kun betale porto (og ikke engang det, for de fleste invitationer kan jeg aflevere i hånden). Jeg vil måske pimpe invitationerne en smule, men det bliver begrænset hvad der bliver brugt. Jeg er ikke særlig kreativ, så det kunne hurtigt blive dyrt i mislykkede forsøg hvis jeg skulle lave disse ting selv. Vi springer nok også STD-kort over, da vi allerede glædestrålende har ringet og meddelt datoen til alle.

Bryllupsrejse: Vi ville elske at rejse verden tynd, men vi foretrækker en superfed fest, og så en weekendtur til Læsø eller sådan noget, fremfor en budgetfest og 2 måneder til Afrika - og vi har bare ikke råd til begge dele. Bryllupsrejsen er dog ikke planlagt endnu. Vi kigger stadig, men det bliver næppe noget vildt.

Morgengaver bliver muligvis sparet væk, eller også meget meget små ting. Vi har jo sådan set givet os hinanden i gave, og vi har jo også ringen som en gave fra hinanden.

Transport bliver formodentlig "bare" en taxa.

Brudevals regner vi med at lære fra en dvd, der kan lånes på biblioteket helt gratis.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Her er vores budget (de tal der er "skæve" er fordi de er rettet til efter de endelige udgifter). Vi har ALT med, også selvom det bare lige er en kuglepen til en 5'er eller en billig pakke papir fra Fakta... Og de der småting løber altså hurtigt op!

Vi regner med 80-100 gæster til receptionen og 51 til festen.

Ringe: 7265

Invitationer: 726,25

Porto: 373

Receptions invitationer: 362

Mille frisør m.v. på dagen: 1000

Kjole: 5500

Mille nye kjoler: 2097,16

Tilretning kjole: 500

Andet tøj Mille: 1700

Smykker Mille: 300

Sko Mille: 125

Brudebuket: 1000

Tøj Daniel: 4517

Sko Daniel : 1330

Knaphulsblomster: 100

Tøj + sko Ulrick: 700

Tøj + sko Cecilie: 700

Reception - service: 600

Reception - drikkevarer: 1482,3

Reception - mad: 6000

Reception - servering: 1200

Kro: 35900

Vin både kro og reception: 5021

Bordpynt: 115

Favouræsker der fungerer som bordkort: 750

Materialer til menukort, hvem er hvem mm.: 500

Risposer: 150

pianist: 5000

Overnatning: 1800

Portræt foto kirke + special location 2 timer: 2950

Fotograf (Julie): 1000

Kørsel - limo 1,5 time: 3000

Show 25/9-2009: 1093

Takkekort: 700

Total: 95556,71

Nu er jeg lige nysgerrig. Skal du have flere kjoler på i løbet af dagen? :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites
Her er vores budget (de tal der er "skæve" er fordi de er rettet til efter de endelige udgifter). Vi har ALT med, også selvom det bare lige er en kuglepen til en 5'er eller en billig pakke papir fra Fakta... Og de der småting løber altså hurtigt op!

Vi regner med 80-100 gæster til receptionen og 51 til festen.

Ringe: 7265

Invitationer: 726,25

Porto: 373

Receptions invitationer: 362

Mille frisør m.v. på dagen: 1000

Kjole: 5500

Mille nye kjoler: 2097,16

Tilretning kjole: 500

Andet tøj Mille: 1700

Smykker Mille: 300

Sko Mille: 125

Brudebuket: 1000

Tøj Daniel: 4517

Sko Daniel : 1330

Knaphulsblomster: 100

Tøj + sko Ulrick: 700

Tøj + sko Cecilie: 700

Reception - service: 600

Reception - drikkevarer: 1482,3

Reception - mad: 6000

Reception - servering: 1200

Kro: 35900

Vin både kro og reception: 5021

Bordpynt: 115

Favouræsker der fungerer som bordkort: 750

Materialer til menukort, hvem er hvem mm.: 500

Risposer: 150

pianist: 5000

Overnatning: 1800

Portræt foto kirke + special location 2 timer: 2950

Fotograf (Julie): 1000

Kørsel - limo 1,5 time: 3000

Show 25/9-2009: 1093

Takkekort: 700

Total: 95556,71

Nu er jeg lige nysgerrig. Skal du have flere kjoler på i løbet af dagen? :thumbsupsmileyanim:

Hehe, måske ;)

Jeg købte en kjole i december som var lidt for lille... Planen var at jeg skulle fortsætte mit vægttab, mne det er af forskellige årsager ikke lykkedes. Vi aftalte så at jeg skulle købe en Kina-kjole, så jeg ikke skulle stresse over at jeg SKULLE tabe mig mere inden brylluppet. Jeg kunne ikke vælge kina-kjolen, så endte med at bestille 2 forskellige kjoler.

Jeg regner dog med at jeg får sat en snøreryg i min oprindelige kjole, så jeg kan passe den, men den er temmelig tung og har et langt slæb, så måske skifter jeg til en af de andre i løbet af aftenen ;)

Andet tøj dækker over skørt, slør, taske, undertøj, strømper, spejl til takse, vifte mm.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg har lige regnet vores sammen, som det ser ud pt og vi ligger på ca. 115.000,-.

Vi bliver 39 personer (forventer vi) og lidt uden halvdelen er kuvertprisen (52.000,-), så man kan vel godt sige, at vi har prioriteret dér :thumbsupsmileyanim:

(morgengaver, bryllupsrejse o.lig. er ikke medregnet)

Redigeret af lafberg
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites
Jeg har lige regnet vores sammen, som det ser ud pt og vi ligger på ca. 115.000,-.

Vi bliver 39 personer (forventer vi) og lidt uden halvdelen er kuvertprisen (52.000,-), så man kan vel godt sige, at vi har prioriteret dér :thumbsupsmileyanim:

(morgengaver, bryllupsrejse o.lig. er ikke medregnet)

vi fravalgte helt bryllupsrejsen, pga økonomien, men også fordi jeg var på skoleperiode i forbindelse med uddannelse, og kunne ikke få fri til at rejse

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg har lige regnet vores sammen, som det ser ud pt og vi ligger på ca. 115.000,-.

Vi bliver 39 personer (forventer vi) og lidt uden halvdelen er kuvertprisen (52.000,-), så man kan vel godt sige, at vi har prioriteret dér :thumbsupsmileyanim:

(morgengaver, bryllupsrejse o.lig. er ikke medregnet)

vi fravalgte helt bryllupsrejsen, pga økonomien, men også fordi jeg var på skoleperiode i forbindelse med uddannelse, og kunne ikke få fri til at rejse

Vi har heller ikke besluttet om vi i hele taget tager afsted. Jeg er stadig ikke klar til at rejse uden mine børn og af helbredsmæssige årsager, rejser vi ikke udenlands med vores yngste endnu, så vi får se... :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

hov glemte helt, at fortælle hvad vi lagde vægt på.

For os var det vigtig, at vi havde en heldagsfotograf med, da vi gerne ville have nogle gode billeder til minde om vores helt fantastiske dag, og da dagen ikke lige kan gøres om, ville vi heller betale eksta for det ( at vi så fik det til vennepris er noget andet)

Festen havde vi også lagt stor vægt på, det skulle være en rigtig god fest, hvor der var noget alle kunne lide, jeg er selv meget kræsen, så derfor valgte vi buffet, og et feststed, hvor vi ikke selv skulle sørge for oppyntning, tjener eller oprydningen. Valget af feststed var vi bare rigtig glade for, de ydet virkelig den bedste servise.

Musikken var endnu noget af det, som var vigtig for os, vi ville gerne skabe en god stemning under middag, og ligge op til en god fest efterfølgende, og da jeg elsker at danse, skulle det være sådan, at der var gang i dansegulvet.

Brudetøjet var vigtig for mig, at jeg følte mig smuk :-)

Og ringene at de passede til os, og ikke er nogle, som vi om 10-20 år synes er grimme, derfor valgte vi nogle meget enkelte ringe

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi har ikke noget budget som sådan, men jeg vil gætte på det ender et sted mellem 100-125.000kr.

Vi tager til Vegas, så det er flybilletter, det er leje af 2 helikoptere, hotelværelse, middag der kommer til at koste mest. Jeg regner med at jeg bestiller min kjole fra Kina, hvad kæresten gør med tøj ved jeg ikke.

Derudover skal vi vel også ha' nogle ringe. :thumbsupsmileyanim:

Vi går ikke så meget op i det med pengene, det koster hvad det koster.

Jeg har planer om at betale flybilletter så min bror og svigerinde samt mine forældre kan komme med -og jeg går ud fra kæresten også vil ha' sin mor og evt. bedsteforældre med.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

hejsa,

vores budget ligger på ca. 110.000,-

men det kunne sagtes være højre :-)

Vi sattes os ned, og snakkede om hvad der var vigtigst. Og der blve vi enige om at vi skulle kunne nyde festen, mad, kage, musik,osv.

Så vi holder det på et slotshotel, som bare passer perfekt til vores stil. Så det er det dyreste post på ca. 56.000,- (stadig ikke helt fastsat, da vi tadig mangler et par tilbagesvar)

Men så er det også tænkt på alt fra mad, drikke, servering osv. Og det største puls, er klart at vi ikke skal rydde op dagen efter :thumbsupsmileyanim:

Min kjole har jeg fået af mine forældre til 8.000,-

Så har jeg tilgengæld ikke sparet på mine sko, hvor jeg har købt 2 par til 2.700,-

Og en Mulberry cluth til 3.000,-

Hår, make-up og negle skal jeg ikke betale for, da jeg har 2 veninder der klarer det.

Ringe har vi købt i sverige ( billigere, + man også lige trækker ca. 30% fra i valuta kurs) Og så har vi selv afleveret noget "gammelt" guld. som de har "købt" af os. Så alt i alt de ringe som vi gerne ville have, som normalt i butik i Dk ville koste 26.000,- skal vi betale ca. 3.800,- for. Så det er jeg meget tilfreds med.

Min kommende mand er i militæret og skal derfor have uniform på som koster 4.800,- og hans sko har vi også købt i sverige til 250,- dkr.

Blomster sørger min onkel for, da han har en blomsterforretning.

invitationerne skulle jeg heller ikke betale for, da jeg fik fra en af vores samarbejdere fra mit arbejde. (super fede specielt designet, kan slet ikke se at de ikke har kostet 1 kr)

Brudepiger: kjoler, sko, små jakker osv. 3.000,-

Fotograf 6.500,-

Live musik 6.000,- ( fik det meget billigt, da min kommende mand kender dem)

Jukebox 2.500,-

Advokat / vi får lavet ægtepagt + testamenter 3.750,-

istedet for fyrværkeri, har i bestilt kinesiske lanterner 1.600,-

Så har jeg brugt 3.500,,- på hans morgengave

oplægning + skørt til kjole 2.500,-

Kørslen står en af hans kollegaer for. ( glæder mig rigtig meget, har fået afvide at jeg nok får "motorcykel politieskorte" på, hehe så så man lige mig )

Vi har købt meget hen ad vejen, så det er ikke fordi der mangler så meget, egentlig er det "kun" vores slotsholet vi mangler at betale. Men det gør vi dagen efter.

Det var sådan ca. det. Men så er der jo udover det en masse småting, men mange bække små i ved :-)

Jeg vil lige give en kæmpe ros til alle de mange kreative brude der er herinde. Det er super flot at I har overskuddet til det. :thumbsupsmileyanim:

Men vi har lagt mest vægt på at vi kan slappe mest muligt af, og nyde det i fuldedrag. Og så at vi skal se fantastiske ud selvfølgelig. Og vores gæster, føler at vi er 100% til stede. Og at de også nyder det, forhåbentlig lige så meget som os.

Jeg har sikkert glemt at skrive en masse, men det var sådan lige hvad jeg kunne huske. Men indtil videre ser det ud at vi overholder vores budget, med penge til overs. De bliver lagt til side til en bryllupsrejse, da vi regnede med at manden skulle udsendes lige efter brylluppet. Men helsigvis er det først til næste år... Uhhu så bliver jeg ikke "græsenke" en uge efter vi er blevet gift :-)

Nå man rigtig god fornøjelse til jer alle, håber i får en uforglemmelig dag. ( og vi beder toæ vejrguderne at det bliver godt vejr)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi havde budgetteret med 100-110.000 og endte på 95.000 (vi var 75). Vi sparede hvor vi kunne uden at gå på kompromis.

Det vigtigste for os var en FEST med mange af vores venner til stede!

Vi prioriterede god mad og lækker vin og at der skulle være en cocktailbar.

Vi ville gerne kunne give vores gæster mulighed for at overnatte og det skulle ikke være et sted hvor andre bestemte hvornår festen var slut.

Derudover havde vi en ikke helt billig fotograf.

Vi fravalgte:

Favourbokse (et koncept jeg til stadighed ikke har forstået...)

Morgengaver (at jeg så fik taget budoir-billeder på min PA var et rent held ;) )

Levende musik/DJ

Store blomsterdekorationer. Det var enkelt og selvgjort.

Og så valgte Søren selv at leje sit tøj fremfor at købe og vores ringe-ønsker var ikke så dyre :thumbsupsmileyanim:

Hvis vi havde haft flere penge, havde vi betalt for fotograf under middag og brudevals også. Og måske ville vi have haft en DJ.

Du kan se en oversigt over vores første budget sammenlignet med det endelige i slutningen af min planlægningstråd.

Redigeret af Susanne33
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vores bryllup kostede 45.000 kr. som det også var budgetteret til. Vi var 65 (tror jeg nok...)

Vi prioriterede en FEST med drinks.

Manden ville have fadøl, og band var også vigigt for ham - blev dog til en dj, da vi så priserne...

Min kjole købte jeg brugt - tænk at få sin drømmekjole til 2.250 :thumbsupsmileyanim:

Frisør og make-up blev ret dyrt, men der ville jeg bare have min sædvanlige og super gode frisør.

Maden var også vigtig - men vi fandt en italiensk buffet til 228,- pr person, så det synes jeg ikke var dyrt.

Vi lavede så meget som muligt selv - invitationer, bordkort og pynt.

Ingen blomster på bordene - jeg kunne også godt have undværret min brudebuket, synes bare den var i vejen.

Drikkevarer - sodavand, velkomstdrinks og sprut til baren hentede vi i Tyskland.

Ringene kostede omkring 1.000 kr. de blev virkelig nedprioriteret - jeg fik en sølvring, og han en titaniumsring.

Festen blev holdt i forsamlingshus, og det var selvfølgelig et minus, at vi skulle rydde op dagen efter.

En ting jeg her bagefter gerne ville have betalt ekstra for, er en heldags og aften fotograf. Vi havde en bekendt amatør-fotograf i kirken og til opstillede billeder i skoven - som tog billeder helt gratis :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Vif :thumbsupsmileyanim:

I forhold til mange andre herinde, har vi valgt at holde et "discount" bryllup - fordi kæresten pludseligt friede, og vi skulle nå et bryllup, inden prinsessen kommer :thumbsupsmileyanim:

Vi har prioriteret, at det bliver et hyggeligt, afslappet bryllup med de tætteste venner og familie. Mange ting er vennetjenester, fotograf, bil, servering, syerske, bryllupskage osv.

Vi bliver 35 personer, og vores budget ligger på ca. 25.000 kr.

Lokaler: 1500 kr (Rigtig fine fælleslokaler i vores boligområde)

Tøj til mig: 3600 kr

Tøj til ham: 1500 kr

Ringe: 1400 kr; titanium, helt enkle

Mad: 10.700 kr; inkl. bryllupskage, kok og kaffe

Drikkevare: 2500 kr; købt ved grænsen

Serveringspersonale: 0 kr (vennetjenester)

Udsmykning: 1000 kr

transport: vennetjeneste

Fotograf: vennetjeneste

bordkort/menukort/invitationer: 250 kr - Hjemmelavede

Indtil videre ser det ud til, at budgettet holder :loveboard:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi har lidt en diskussion herhjemme, manden mener vi er kommet over 150.000, men det tror jeg ikke rigtig på... har lige siddet og kigget budgettet igennem, og tror det blev omkring de 140.000.

Vi gjorde det vi havde lyst til. På trods af det relativt høje tal, har vi ikke holdt noget crazy bryllup, med helicoptere, gospelkor og slotte.

I grove træk:

Festen - 100.000

Tøj til begge - 25.000

Reception - 10.000

Diverse - 5-10.000

Ting vi lagde vægt på:

-Detaljer... Altid detaljer. :-)

f.eks. ved dessertvinen, hvor gæsterne fik valget mellem portvin og Asti, fordi det er dét vi godt kan lide(mig-asti, manden-portvin), og hvor personalet skænkede 2 gange, i stedet for kun 1, som de normalt gør med dessertvin(det har altid irriteret mig...). Det kostede næsten 2000 kr ekstra, men det var vigtigt for os.

Ligesom Serrano skinken til receptionen var direkte importeret fra Spanien, ligesom cavaen. Sikkert billigere at hente i Tyskland, men vi ville gerne have det sådan.

Jeg kan ikke lide de blomster dekorationer hotellets florist tilbyder, så jeg fik lavet nogle andre. 1300 der kunne være sparet væk... Men når man alligevel bruger så mange penge på en fest, så kan man lige så godt gøre det perfekt...

- En anden ting der var vigtig for os, var at alle dem som havde lyst, kunne komme og være med på dagen, altså til receptionen. Forældres venner, venners forældre, kolleger, studiekammerater, ALLE! Det var vigtigt for os ikke at holde nogen udenfor, vi inviterede ALLE mandens kolleger, med påhæng, for vi ville ikke have at nogen skulle føle sig overset, og det var jo kun dem der følte de havde et tilhørsforhold, som kom :-) Jeg er så glad for at vi gjorde det på den måde.

- Og så var det vigtigt for os at der var nok af alting. Vi har den holdning at vi jo nok skal få det brugt, de ekstra kasser sodavand, cava og hvad der ellers måtte være i overskud :-)

Puha, det blev en længere historie, sorry ;-)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer