Ceciliepil

Hvor skal i overnatte på selve bryllupsnatten?

43 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Vi skal overnatte på Comwell Borupgaard, hvor vi også holder festen, så det er gratis for brudeparret :cheerleader3: . En del af gæsterne overnatter også, så dem spiser vi brunch med næste dag.

Havde ellers først overvejet, om vi ikke bare skulle stikke af efter festen, men det synes jeg gør sig bedst, hvis man skal direkte på bryllupsrejse, og det skal vi ikke...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi skal holde festen på hotel Amerika i Hobro og brudesuiten er med i prisen. Så der putter vi.

Da vi og de fleste af vores gæster kommer fra Randers overnatter næsten alle på hotellet.

Så kan vi også spise brunch med vores gæster dagen derpå. Det glæder vi os meget til.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi havde booket et hotelværelse inde i byen 2 min. kørsel fra feststedet. Vi kom i seng ved 5 tiden og skulle være ude af værelset igen kl.11 om formiddagen så der var ikke meget tid til at nyde værelset og hinanden.

Til jer der skal overnatte på hoteller, herregårde og lign. vil jeg anbefale at man tager en ekstra nat så man kan sove længe og ikke skal stresse af sted næste morgen. Jeg følte mig i hvertfald ikke udhvilet da vi forlod hotellet. Vi nåede ikke rigtig at nyde morgenen sammen men havde travlt med at få pakket og forladt hotellet. Havde jeg vidst bedre havde jeg booket en ekstra nat så vi rigtig kunne have nydt at være nygifte. :loveboard:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi overnatter på Hotel Phønix i Brønderslev, som er 2 min. kørsel fra feststedet.. De har egentlig en regel om, man skal være ude kl. 12, men ejeren sagde, at det skulle vi ikke tænke på - det er bare superdejligt! Hun virkede rigtig sød og havde fuld forståelse for, vi nok kom ind midt om natten og derfor gerne ville sove længe..

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg regnede med jeg skulle på hotel, fordi det var meget vigtigt for mig at kunne nyde vores bryllupsnat/morgen. Vi har 2 små børn og skulle vi sove derhjemme ville det blive formeget hverdag med de små kommer hjem og så er alt som det plejer. Men manden meldte mig at det skulle vi ikke, men i stedet køre vi til Hamborg på hotel East i 3 dage. Det er bare helt perfekt, glæder mig helt vildt, selv om jeg blev meget ked af det først.

Kh JAnni

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi overnatter i brudesuiten på Næsbyholm slot hvor vi også holder festen... indtil videre har alle meldt ud at de også overnatter der så der er brunch og gaveåbning morgenen efter sammen med alle gæsterne ( vi bliver 47 ).

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

vi har lejet feststedet fra torsdag til torsdag, så der sover vi... der er plads til flere af gæsterne også. vi kommer fra Esbjerg men vi skal giftes på Fyn, H2B familie kommer fra Fyn og bor præcis i den by hvor vi holder festen, så de bliver altså ikke inviteret til at overnatte, hvor derimod venner og min familie skal have et sted at sove.... når gæsterne tager hjem søndag, vil der stadig være nogen af gæsterne (som vælger) der bliver sammen med os til torsdag og feter videre, hygger, bader i pool osv.

iiiii glæder mig!!!

odensevej-104-122.jpg

odensevej-104-93.jpg

odensevej-104-9.jpg

odensevej-104-104.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi holder fest i forsamlingshus på Samsø. Vi bor ikke selv derovre, men bor ved mine forældre når vi er derovre. Vi regner med et leje et hotelværelse, som ingen kender til, for at slippe for ris i sengen. Så gæsterne tror vi overnatter ved mine forældre, men vi er på et lejet værelse (et sted hvor jeg startede som opvasker som 14årig).

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer